Oslav 50 let Brontosaura!

Zažij DORT! To je velká oslava brontosauřích padesátin. Ukažme světu, co umíme a co jsme dokázali.

DORT je setkání všech brontosaurů. Těch aktivních, bývalých, ale i našich příznivců, dětských brontosauřích oddílů a dalších organizací a lidí, kteří souzní s našimi myšlenkami. Bude to velká oslava našich padesátin a těšíme se na tebe!

Co se chystá pro brontosaury?

Zábava: kapely, divadla a další show

Zapař na kapely jako Zrní, Circus Problem, Znouzecnost, Pavel Čadek, Květy, Jarem být, Bombarďák. Podívej se na envirodivadlo o Zelené karkulce, poslechni si brontosauří písně a těš se na večerní show, kde společně oslavím 50 let Brontosaura! Více v programu o zábavě.

Envirovzdělávání: workshopy, přednášky, panelové diskuze

Dozvi se něco nového o ochraně přírody, obnově krajiny, péči o památky, enviru nebo o organizátorském či dobrovolnickém wellbeingu od předních odborníků z univerzit. Těš se např. na panelovou diskuzi na téma „Existují hranice environmentálního aktivismu?“, na science slam „O dopadech klimatu na naše vody“ či na nenásilnou komunikaci. Více v programu k enviru a seberozvoji.

Oceňování: Březové lístky a Cena Hnutí Brontosaurus

Víš o někom v Hnutí, kdo by si zasloužil odměnu za svou dlohodobou pilnou práci v Hnutí? Řekni nám to na festival@brontosaurus.cz! Zároveň budeme oceňovat 14 silných a inspirativních příběhů v rámci projektu Příběhy nadšení, které budeš moci také shlédnout na reprezentativní výstavě. Více v programu o inspiraci a sdílení.

Setkávání: čajovny, táborák a brontosauří hra po Telči

Samozřejmě nebude chybět ani klasická brontosauří atmosféra, kterou známe z potáborek! Sejdeš se s kamarády u čaje nebo zamíříte na brontohru po městě? Rozhodně si spolu užijete fajn čas, který třeba završíte u táboráku s kytarou! Už jsi pozval všechny své kámoše z táborů a víkendovek?

Jarmark základních článků, RC, klubů a další setkávání s neziskovkami

Ukaž světu, co umí tvůj článek! Během sobotního odpoledne dostane každý článek možnost se prezentovat na jarmarku neziskovek. Svým workshopem u stánku můžeš ukázat kolemjdoucím čím je tvůj článek specifický a v čem vynikáte! Více v programu o inspiraci a sdílení.

Dobrovolnická práce pro Telč

To by nebyla ta správná akce, kdybychom nezanechali dobrou stopu v okolí! Se starostou Telče připravujeme dobrovolnickou práci. Pomáhat budeme také státnímu zámku Telč, jednáme o práci v komunitním sadu zdejší lesní mateřské školy, budeme domlouvat i pomoc na přírodních lokalitách v okolí.

Mezigenerační sdílecí wokrshopy pro brontosaury

Pojďme se potkat a popovídat si o tom, jak děláme akce a jaké jsou příležitosti. DORT je ideální příležitostí do této diskuze vtáhnout i bývalé aktivní brontosaury. Chystají se mezigenerační propojovací workshopy na kterých se podíváme na to, jak dřívější tahouni Hnutí vidí Brontosaura dnes a jaké jsou výzvy a příležitosti na dalších 5 let.

Výstava Příběhu nadšení, Ekofóru a Máme rádi přírodu

Samé brontí soutěže a taky budou vidět! Telč je krásné město samo o sobě, ale disponuje i krásným skleníkem v zámeckém pakru. A tam budou probíhat výstavy těchto soutěží. Více v programu o inspiraci a sdílení.

Pro BRĎO a rodiče s dětmi

Pro naše milované brontosauří dětské oddíly bude zajištěno ubytování a stravování. Z programu si užijte dětskou kapelu Bombarďák, plánujeme další dětské divadlo, workshopy na jarmarku neziskovek nebo hru po městě. Pro rodiče s dětmi platí víceméně to samé – festival plánujeme tak, abyste se na něm také cítili dobře. Více v zázemí.

Speciální workshopy pro Brontosaury

Pro aktivní organizátory a vedoucí, kteří v Brontosauru nyní působí (cca 16 – 26 roků) chystáme několik speciálních workshopů, kterými bude provázet Petr Jarušek (Žblebt). Žblebt působil jako aktivní organizátor, radní a koordinátor programů HB. V současnosti rozvíjí společně s dalšími kamarády firmu na procvičování učiva Umíme to.

Refresh Brontosaura

Jak být živou a aktivní organizací pro dalších 5 let?

Pojďme si společně zabrainstormovat o tom, jak chceme rozvíjet Brontosaura v nejbližších letech. Workshop je otevřený všem nápadům i příležitostem, které vidíme okolo nás. Nápady se pokusíme kriticky zhodnotit a výstupy učinit efektivní a uchopitelné pro další práci.
Výstupy využijeme jako podklad pro Programovou konferecni HB 2025.

Brontosauří mezigenerační sdílení

Mezigenerační setkání brontosaurů od počátku dodnes s cílem dívat se do budoucnosti na DALŠÍCH PADESÁT. Formát a zacílení workshopu bude ještě upřesněno.

Proč bude DORT tak výjimečný?

Hnutí Brontosaurus slaví 50 let a to je velká událost nejen pro nás, ale pro celou společnost v Česku. Právě v roce 1974 se vzedmula vlna aktivních občanů, kteří v rámci tzv. Akce Brontosaurus začali řešit neúnosnou situaci životního prostředí tehdejšího Československa. My v této tradici pokračujeme a jsme nejdéle nepřetržitě fungující ekologickou organizací v Česku. Padesát let péče o přírodu, krajinu a památky nám dává kredit být lídrem v této oblasti.

Festivalem chceme vlít novou energii do žil všem dobrovolníkům, ale i jiným organizacím, ať už pomáhají kdekoliv. Touto velkou událostí chceme propojit různé neziskovky a podpořit tak vzájemnou spolupráci. Zároveň chceme rozšířit povědomí o dobrovolnictví a potřebě „něco dělat“ pro přírodu a krajinu. Chceme zaujmout nové dobrovolníky a zvýšit povědomí o dobrovolnických aktivitách a přínosech pro životní prostředí.

Festival DORT spolupořádáme s MUNI POMÁHÁ, což je dobrovolnické centrum Masarykovy Univerzity. S MUNI POMÁHÁ již spolupracujeme několik let na různých projektech. Vyznají se v oblasti vzdělávání a mají dobré kontakty, proto si vzali na starost celou vzdělávací linku.

Cíle DORTu si můžeš prohlédnout zde po rozkliknutí textů:

Není ti jěště něco jasné? Napiš nám na festival@brontosaurus.cz!

Pošli pozvánku a šiř povědomí o DORTu

Pomoz nám dostat DORT do všech koutů k lidem, kteří se zajímají o prostředí kolem sebe. Pozvi své kamarády a rodinu a pochlub se tím, co děláš pro přírodu a památky! Na facebooku máme událost. Lístky kupuj zde!

Poděkování

Děkujeme všem dobrovolníkům a základním článkům, regionálním centrům a klubům, které se zapojily do příprav a organizace Festivalu dobrovolnictví DORT. Pokud máš zájem se zapojit, tak stále hledáme lidi na různé role. Napiš na festival.dobrovolnici@brontosaurus.cz.