fbpx

Inspirace a potkávání

Jarmark nevládních a neziskových organizací

Těš se na představení řady organizací, které dělají pěkné věci pro své okolí. Jsou to organizace, které se starají o přírodu, památky a rozvoj dětí, mládeže, ale i dospělých. U jejich stánků si vyzkoušíš něco z jejich činnosti, zjistíš co dělají za dobrovolnickou práci a třeba i jak se můžeš zapojit!

Na jarmarku se těš na:

  • Asociace lesních MŠ –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sdružuje více než 190 lesních mateřských škol a klubů neboli lesních školek z celé České republiky. Pro koho tu jsme? Zejména lesní školky, lesní kluby i lesní mateřské školy. Nicméně informace a inspiraci u nás najdou rodiče, pedagogové, zástupci školek i všichni ostatní, kteří se o tento proud předškolního vzdělávání zajímají.
  • Cirkus C – dodáváme biouhel. Pomáháme krajině. Uzdravujeme půdu. Jsme parta, která provozuje něco, co možná ani nejde provozovat. A to „něco“ je etické podnikání. Založili jsme firmu, jejímž cílem je útočit na skutečné problémy, přinášet poctivá řešení a z toho plynoucí radost.
  • ČVUT – České vysoké učení technické v Praze je jednou z nejstarších technických univerzit světa s 316letou tradicí výjimečných výsledků a akademické reputace. Dle hodnocení QS patří mezi 500 nejlepších univerzit světa. Je špičkovou technikou v regionu střední a východní Evropy.
  • Dobrovolnická akademie – Mentorujeme začínající lektory a propojujeme je s dobrovolníky, kouči a lídry. Pořádáme workshopy a školení neformálního vzdělávání s podporou pro znevýhodněné.
  • Fridays For Future –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ mezinárodní středoškolské hnutí aktivních mladých lidí, kterým není lhostejná jejich budoucnost. Už od roku 2019 se aktivně zasazujeme o to, aby byla klimatická krize veřejností vnímaná jako problém, který způsobuje člověk a který je potřeba urychleně řešit. Na možná řešení aktivně poukazujeme stávkami za klima, happeningy a jinými akcemi.
  • Greenpeace –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nezávislá mezinárodní ekologická organizace působící v 55 zemích světa již půlstoletí. Naším cílem je chránit životní prostředí a nenásilnými prostředky upozorňovat na jeho poškozování. Přinášíme svědectví o globálních ekologických problémech a požadujeme nápravu řady problémů.
  • Hnutí Brontosaurus a jeho pobočné spolky –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ propojuje smysluplnou dobrovolnickou práci se zážitky a zkušenostmi na celý život. Každoročně vyrážíme s dobrovolníky kosit orchidejové louky, sázet stromy, opravovat hrady nebo třeba stavět školu v Himálajích.
  • Hnutí DUHA –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ usilujeme o svobodnou a demokratickou společnost, která respektuje a chrání přírodu a zajišťuje čisté a zdravé prostředí pro život. Společnost, v níž chceme žít, musí také vytvářet prostor pro aktivní účast občanů na správě veřejných záležitostí, dávat významnou roli obcím a regionům a zároveň respektovat svoje ukotvení v evropské společnosti. Být společností sociálně citlivou, mírumilovnou, schopnou kritické reflexe a nést svůj díl globální spoluzodpovědnosti.
  • Chaloupky –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ otevíráme dětem, mládeži i dospělým tajemství přírody, její hloubku, krásu a křehkost.
  • INEX SDA –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nevládní nezisková organizace, která se od roku 1991 zabývá mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním.
  • Klimatická koalice –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ klimatická koalice je platformou českých nestátních neziskových organizací a neformálních iniciativ, které se zabývají zejména ochranou klimatu a životního prostředí, zmírňováním klimatické krize a přizpůsobováním se jejím dopadům, společenskými aspekty klimatické krize, rozvojovou spoluprací a humanitární pomocí. Vznikla v roce 2007.
  • Levitio –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ běžný vedoucí pracuje v oddíle kvůli dětem, ne kvůli papírování. Přesto 30 % času netráví s dětmi. Musíme řešit stále narůstající agendu administrace, komunikovat s rodiči, řídit tým, spravovat oddíl a jednotlivé výpravy… Proto vzniklo Levitio, původně jako interní řešení skautského oddílu v Ostravě. Ale rozkřiklo se to: Jediný nástroj, který zvládne skoro všechno, ušetří čas i nervy, se všemi informacemi neustále po ruce.
  • MUNI POMÁHÁ –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ dobrovolnické centrum při Masarykově univerzitě v Brně, které se zapojuje do řešení celospolečenských výzev, jako bylo například ničivé tornádo na jižní Moravě nebo uprchlická krize způsobená válkou na Ukrajině.
  • Nadace Veronica – chceme, aby se každý mohl zapojit do ochrany přírody a klimatu. Působení naší nadace je omezeno na Moravu a Slezsko. Sídlo a kancelář máme v Brně, provozujeme tu i dva dobročinné obchody a nejvíc o nás uslyšíte v Jihomoravském kraji a blízkém okolí. Kus našeho srdce patří Bílým Karpatům. V malé obci Hostětín jsme nastartovali a podpořili řadu modelových ekologických projektů. Ukazujeme tak lidem, jak může vypadat život s šetrnými technologiemi a ohledem na přírodní zdroje a planetu i místní dědictví.
  • NaZemi – NaZemi je česká nevládní nezisková organizace, která si klade za cíl hájit důstojné pracovní podmínky lidí ve světě. Upozorňuje na propojenost spotřebního chování lidí v zemích globálního severu s problémy lidí v zemích globálního jihu.
  • Národní asociace dobrovolnictví –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zastřešující dobrovolnická, nezisková, nezávislá a nepolitická organizace. Všestranně podporujeme rozvoj dobrovolnictví a dobrovolnických mentoringových programů v ČR a přispíváme k neformální výchově, sociální aktivizaci i sociální inkluzi ohrožených skupin obyvatel.
  • Pionýr – Pionýr je spolek, který se věnuje výchovné práci s dětmi a mládeží ve volném čase. Naše oddíly a kluby nabízejí činnost dívkám i chlapcům na více než 600 místech po celé republice. Velká část aktivit Pionýra je otevřená veřejnosti.
  • Rada dětí a mládeže hl. m. Prahy –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ působí jako střešní organizace na krajské úrovni již od roku 2008 a aktuálně zastupuje 69 členů – nestátních neziskových organizací dětí a mládeže, které v rámci své činnosti sdružují přes 27 000 individuálních členů.
  • RadoVan –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ naším cílem je zprostředkovat všem lidem bez rozdílu radost, z cestování a adrenalin ze sportovních aktivit ve všech koutech naší planety. Díky našim cestám poznáš, že překážky jsou jen v hlavě.
  • RespON –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jsme skupina mladých dobrovolníků. Od jara 2015 společně pracujeme na různých aktivitách a projektech, které usilují o pozitivní změnu pro životní prostředí a komunitu. Zaměřujeme se na odpovědnost firem a udržitelnou transformaci firem i jednotlivců.
  • Sdružení Slatinka –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ naším poslaním je ochrana prírodných hodnôt, účasť na rozhodovaní o projektoch a dokumentoch s vplyvom na životné prostredie a environmentálny výchova a vzdelávanie.
  • Sedmá generace – dvouměsíčník Sedmá generace vychází od roku 1991 s cílem reflektovat sociální a ekologické aspekty vývoje soudobé civilizace a zasazovat je do širších souvislostí, ať už politických, ekonomických či obecně kulturních. Tematicky se soustředíme zejména na ochranu přírody a životního prostředí, obnovitelnou energetiku, alternativní ekonomiku, biozemědělství, ekovýchovu, lidská a zvířecí práva či menšinovou kulturu.
  • Skautský institut –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zanechat svět lepší. V duchu hodnot skautského hnutí přispíváme k tomu, aby ve společnosti převažovaly principy demokracie, svobody a solidarity, a aby každý jednotlivec mohl rozvinout a naplnit svůj potenciál, aniž by tak činil na úkor ostatních.
  • Skrypta –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ vysokoškolský roverský kmen Skrypta je parta lidí, kterým jsou blízké principy skautingu. Parta lidí, kteří chtějí mít v životě pestrou činnost. A ta se dá nejlépe prožít jen ve společnosti dobrých přátel. Jsou mezi námi studenti různých vysokých škol, ale i pracující či dospělí středoškoláci.
  • Strom života –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zážitkovým vzdelávaním o prírode, životnom prostredí a kvalite života prebúdza v deťoch chuť učiť sa, meniť sa a konať v prospech ochrany a zveľaďovania života na Zemi. Zároveň sa snaží rozvíjať emočnú inteligenciu detí, ovplyvniť ich hodnotový systém a posilniť ich osobnú zodpovednosť voči sebe, druhým i svetu.
  • Zalejme.cz a ClimaCare –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pomáháme stromům a obracíme lidi k přírodě od roku 2019.

Součástí jarmarku budou i stánky základních článků, regionálních center a dětských oddílů Hnutí Brontosaurus. Na nich se dozvíte více o fungování Hnutí Brontosaurus, co děláme a kde konkrétně dobrovolnicky pomáháme. Těšit se můžete i na drobné ukázky činnosti článků, malé workshopy apod. Představí se např. články Rozruch, Fénix, RC Praha, Organizátorský kurz Brno, BRĎO Titio a další.

Kulatý stůl na téma Dobrovolnictví a smysluplná dobrovolnická práce

Hosty kulatého stolu budou zástupci partnerských neziskových organizací, kteří budou diskutovat a sdílet, jakým způsobem zapojují dobrovolníky ve svých organizacích, co pro ně znamená smysluplná dobrovolnická práce a další související témata.

Jak zanechat svět lepší

Debata Skautského institutu s mladými, jež rozjeli jedinečné úspěšné projekty. Přijďte se potkat a debatovat s mladými lidmi, kteří rozjeli a úspěšně vedou aktivity, jež mají ambici o pozitivní změnu. Jak se jim začínalo, co se jim povedlo, co museli překonat a v čem se můžeš inspirovat.

Hosté:
Damia Veselá (Telperion),
Jakub Slavík (dříve Změna školství, novinář),
Lukefry (influencer),
Rekonstrukce státu,
Moderovat bude Jan Legal ze Skautského institutu.

Sdílení zkušeností 

Ke sdílení zkušeností budou přizváni členové partnerských organizací i zájemci z veřejnosti. Bude příležitost sdílet své zkušenosti na témata:

  • Jak na fundraising?
  • Dobrovolnické akce v zahraničí
  • Vzdělávání o klimatu

Dobrovolnická práce pro Telč

Užij si spolupráci s dalšími účastníky a účastnicemi při smysluplné dobrovolnické pomoci v místě konání festivalu. Pomoz zámku, přírodní zahradě, v sadu lesní mateřské školy, městu Telč a přírodě v okolí Telče!
Na zámku pomůžeme s pracemi na zahradě, na které v běžném provozu nezbývají síly. Lesní mateřské škola spolku Na větvi pomůžeme s údržbou sadu, který slouží dětem i obohacuje krajinu. Ve školce budeme také tvořit nové přírodní prvky, např. hmyzí domečky. Městu Telč pomůžeme s údržbou turistických stezek, se zpevněním chodníků naučné stezce, údržbou stromořadí, budováním broukovišť apod.
Poskytneme potřebné náčiní a vysvětlíme, jaký má práce smysl a přínos pro lokalitu. Je to jedinečná možnost si vyzkoušet dobrovolničení a mít dobrý pocit z pobytu na festivalu.

Cena Hnutí Brontosaurus

Cena Hnutí Brontosaurus je udělovaná Hnutím Brontosaurus za dobrovolnické aktivity v oblasti ochrany životního prostředí a péče mladých lidí o přírodní a kulturní dědictví ČR. Vyhlašována je jednou za pět let při příležitosti oslav výročí založení Hnutí Brontosaurus. Letos oceníme 14 silných a inspirativních příběhů v rámci projektu Příběhy nadšení, které budeš moci také zhlédnout na reprezentativní výstavě. Udílení Cen Brontosaura se uskuteční v sobotu 14. září v rámci večerního slavnostního ceremoniálu.

Výstavy a vernisáž Příběhy nadšení

V rámci festivalu se můžete těšit na slavnostní vernisáž výstavy Příběhy nadšení. Výstava představí čtrnáct příběhů úspěšných dobrovolnických aktivit za posledních 50 let ochrany přírody a krajiny. Tyto příběhy zastoupí tisíce dalších činností, jež dobrovolníci všech možných organizací vykonávají. Na místě se potkáte s osobnostmi, nositeli a nositelkami těchto příběhů.

Výstava a vernisáž ekologických vtipů Ekofór

Výstava kreslených ekologických vtipů Ekofór pobaví – jak vtipy z dětské a amatérské kategorie, tak díly profesionálních kreslířů. Výstava představí, jak vítězné práce z aktuálního ročníku, tak vtipy z mnoha historických ročníků. Dozvíš se také vítěze hlasování veřejnosti. Vernisáž pak bude pokračovat čtením z knihy Josefa Velka: Jak jsem bránil přírodu. Číst budou Brontosauři nulté generace brněnského VUT, kteří se s Josefem Velkem dobře znali a spolupracovali s ním jako s redaktorem Mladého světa: Jana Krutilová, Jiří Dražil a Josef Ferenc.

Další festivalové výstavy

Výstava vítězných prací výtvarné a fotografické soutěže Máme rádi přírodu. Představí práce z letošního ročníku na téma Příroda domovem. Výstavy předchozích ročníků Příběhů nadšení: Příběhy nadšení – příběhy osobností. Inspirovat se můžete příběhy, jež byly oceněny Cenou Hnutí Brontosaurus v roce 2014 a 2019. Výstava Historie Hnutí Brontosaurus ukáže cestu Hnutí Brontosaurus od roku 1974 do dneška včetně vzpomínky na osobnost Josefa Velka, jenž byl před revolucí hybatelem všemožného brontosauřího dění.

Vegetariánské vaření na putovních akcích

Jak vařit zdravě na putovních táborech, kde není pevná kuchyň? Povyprávíme vám naše mnohaleté zkušenosti s vařením za pochodu, za jízdy, za plavby. O ranních kaších, o bombě ve vozíku, o vaření na ohních každý den jinde, o skladování potravin mnoho dní v autě, jak získat dost bílkovin bez masa. Posdílíme naše osvědčené recepty vegetariánské kuchyně, co snesou všichni. A možná budou i ukázky.

Oheň a kytara

Kde jinde si popovídat s novými tvářemi a při tom si zazpívat své oblíbené písničky. No přece u táboráku! Nezapomeň na něco k opečení – třeba hermelín nebo kousek chleba.