Tamec

Aktuality:


26. říjen 2009 - Aktualizace Obchůdku
Zaktualizován Obchůdek. Opravena fotogalerie.

09. říjen 2009 - Přidány fotky a videa
Přidány letošní fotografie a dvě videa.

08. říjen 2009 - Tiskové zprávy; Výsledky
Drobná aktualizace sekce Média.

18. září 2009 - Poslední dny na objednání vstupenek!
Vstupenky lze objednat nejpozději do 21. září.
Na místě se budou prodávat s příplatkem 100 korun.
Formulář pro online objednání zde.

13. září 2009 - Aktualizace programu
Byl aktualizovám program Dortu, včetně předpokládáných časů začátku.

04. září 2009 - Rozhovor s Dalimilem „Cody“ Tomanem (Martin Perlík)

Rozhovor s Dalimilem „Cody“ Tomanem,
šéfkuchařem Dortového týmu

Dnes Vám přinášíme exkluzivní rozhovor s Dalimilem „Cody“ Tomanem. Ten vede dortový tým a nese tu největší zodpovědnost za všechno kolem Dortu pro Brontosaura. Cody pracuje na kanceláři Hnutí Brontosaurus jako vedoucí kanceláře, ve svém volném čase pořádá tábory Brontosauřích dětských oddílů (BRĎO), organizátorský kurz Cestičky a cestuje po zemích Blízkého Východu.


Ahoj Cody, ty sis vzal za úkol uspořádat letošní Dort pro Brontosaura, mám na Tebe pár otázek, které budou určitě zajímat naše čtenáře. Kolikátý je to vlastně letos Dort?
Letos Brontík slaví třicet pět let. Co vím, tak první Dortová oslava byla k osmnáctinám a pak vždy po pěti letech. Takže Dort to bude pátý. A mimochodem nevnímám to jako úkol, ale spíše poctu a možnost se zajímavě realizovat... v takovém pojetí to člověka víc baví.

Na jeden Dort jsi zapomněl.
Lukov.

Dort bude probíhat v Modré u Velehradu, proč zrovna tam? Není to trochu z ruky?
Vybírání místa pro Dort byl dlouhý a náročný proces. Nakonec jsme vybírali mezi Lednicí a Modrou. Modrou jsme vybrali z několika důvodů. V místním archoskanzenu jsou zvyklí na pořádaní velkých akcí, mají zázemí a vědí co a jak. Zároveň je to ale moc příjemné a hezké prostředí. Působí tak příjemně domácky a Brontíci ho mohou na ty čtyři dny plně "ovládnout" ... Modrá bude prostě na čtyři dny naše. A zároveň je prostředí pestré takže se akce pěkně rozprostře a nebude působit příliš davově. Z ruky to možná vypadá, ale je to u hlavní trati, takže se tam dostanete dobře!

Co je to vlastně ten archeoskanzen?
Je to vlastně rekonstrukce staroslovanského sídliště - vesnice s několika domky, knížecím palácem, kostelem. Tvoří to pěkný ucelený komplex. V pravém slova smyslu to není skanzen neboť stavby jsou vlastně replikami vytvořenými na podkladě archeologických výzkumů. V místě však původně slovanské osídlení bylo. Takže pojedete do míst, kde se rozprostírala slavná Velkomoravská říše.

Co tě přivedlo k tomu, vzít si organizaci Dortu pro Brontosaura na starost?
Hm... Je to taková výzva. Jak člověk roky organizuje akce, tábory, vede oddíly, tak pak zjistí, že by mnohé měl předat novým, mladým, nadějným... a zkusit něco dalšího. Dort je k tomu výborná příležitost. I když na ty akce a tábory jsem taky nezanevřel - chyběly by mi. A taky je to šance udělat z ústřední Brontosauří kanceláře něco konkrétního živého, prostě jiného než je běžná úředničina. A také přijde mi, že Dort by mohl Brontosaura znovu nastartovat, natáhnout nové lidi, ukázat naši činnost veřejnosti i mediím. Možná jsou to velké cíle, ale motivují. A v neposlední řadě se těším na setkání s lidmi, kteří Brontosaurem či dalšími spřátelenými organizacemi prošli a procházejí a dělají spoustu zajímavých a užitečných věcí.

A na hned navážu další otázkou, na kterou už jsi mi vlastně částečně odpověděl. Jsi zároveň vedoucí Brontosauří kanceláře, jak zvládáš Dort a zároveň své další povinnosti?
Zatím to jde docela dobře. Uvidíme, zda nebudu mluvit jinak v dalších dnech, jak se Dort přiblíží. Myslím, ale že to jde hlavně díky schopnému, samostatnému a obětavému týmu lidí na kanceláři na jedné straně a stejně tak šikovnému týmu dortovému na straně druhé.

Pro koho je Dort určený?
Pro všechny co mají rádi dort... jen neprozradím, zda bude oříškový, čokoládový, polárkový nebo jiný, abych část zájemců neodradil... Ale jinak hlavně pro mladé lidi, co jezdí pomáhat přírodě či památkám (s Brontíky i jinými organizacemi), všem lidem co Brontosaurem za jeho historii prošli, našim členům, spřízněným organizacím,... Zvát budeme i mnohé oficiální hosty, a také by se Dortu měli v rámci výměny mládeže zúčastnit dobrovolníci ze zahraničních organizací. Myslím, že každý by si mohl na Dortu nají to své.

A co čekáš od Dortu ty?
Kromě již zmíněného přínosu pro Hnutí očekávám, že se můžu těšit na zajímavé lidi, na to, že si odzkouším zorganizovat věci, které jsme dosud nedělal, na zajímavý program (doufám, že projde nějaká z mých preferovaných kapel). A taky se těším na lidi ze zahraniční výměny. Ale asi úplně nejvíc na takový ten pocit, jak to prostě jede... nevím, zda to znáte, ale je to takové zvláštní příjemné mrazení... něco připravujete, pak nabalíte materiál a vyjedete... věci běží, lidi pracují na svých úkolech, dáváte to dohromady, přijíždějí účastníci... a když klape aspoň většina věcí... těžko to popsat.

Na co se máme na Dortu nejvíc těšit?
Já bych se těšil na Dort jako na celek. Program je tak pestrý, že nelze jen tak vypíchnout něco extra. Ale přeci jen. Docela bych se těšil na BAZAR - výměnu brontosauřích zkušeností. Něco zajímavého se dovědět či naučit a moci si vybrat co mne zajímá. Taky by mne lákalo setkání s lidmi ze Španělska, Turecka, atd., které zveme v rámci mezinárodní výměny nebo pak sobotní divadla, otevřená scéna či nedělní dílny a určitě archeolympiáda. Nebo noční překvapení v podobě velké hry. A hlavně pak závěrečný večer s tancovačkou a koncerty.

Chystá se na Dortu nějaká novinka, kde si můžeme říct: " To tu ještě nebylo?"
Jasně. Třeba zmiňovaná archolympiáda nebo zahraniční výměna. Nebo soutěž Brontotalent - zajímalo by mne, co a kdo se v našich řadách skrývá a představí se nám. Taky Brontobiograf je docela novinkou a do jisté míry i plánovaný kulatý stůl, kde se chceme ptát politiků, jak jim dnes přijde důležitá ochrana přírody či občanská společnost.A pak různé specialitky. Třebas Pajasova cukrárna.

Chtěl bys na závěr rozhovoru ještě něco vzkázat našim čtenářům?
Přeju jim ať si užijí léto. Ať mají léto, jak má být s vůní dálek, toulání se, objevování nového (a to třebas i doma), s vykročením z běhu všedních dnů. A že se těším na Dortu na společné povídání si asi ani nemusím zmiňovat.

Děkuji za rozhovor :o)

                                                                          Autor: Martin Perlík


http://www.brontosaurus.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=368&Itemid=139


03. září 2009 - Počátky Ekostanů (L. Anderová & M. Perlík)

Počátky Ekostanů

První Ekostan se konal v roce 1987 na festivalu Porta v Plzni. Osvětový stánek byl na svou dobu poměrně šílený nápad (přišel s ním Yetti, jeden z tehdejších aktivních brontosaurů) a jeho celkem hladkému fungování přispělo sblížení s folkovými a country kapelami prostřednictvím písničkové soutěže Cantata Natura.

V té době neexistovaly ročenky o stavu životního prostředí, údaje se považovaly za tajné a nebyly lehce dostupné. Nejobsáhlejším zdrojem informací, ze kterého se čerpalo, byla zpráva Ekologické sekce, ale ta rozhodně nebyla oficiálním dokumentem. Informace se předávaly především ústně nebo se opisovaly pro potřebu několika známých lidí. Zvláštní stan přímo v areálu výstaviště v Plzni nabízel kromě panelů, plakátů, brožur a letáků s dostupnými informacemi o problémech životního prostředí přednášky, besedy, promítání i diskuse. Mnozí z vystupujících muzikantů sem přišli zahrát výhradně pro ty, které zaujalo téma životního prostředí.

Následuje reportáž z dobového tisku:

Brontosaurus na Portě

Byl ze dřeva a poulil oči. Dlouhokrký zelený ještěr trůnil před obrovským stanem z hrubého plátna, v němž spali ve spacácích mladí ekologové z celé republiky. V Ekostanu se odehrávaly věci, které náš největší festival zájmové umělecké činnosti ještě nezažil. Na Plzeňské Portě se stavěl Ekostan i v minulých letech, ale ještě nikdy tak nepraskal ve švech. Roste zájem mladých lidí o problémy životního prostředí.

Dříve nejeden návštěvník Porty oblečených do vysokých kanad a kovbojského klobouku hledal v náručí naší přírody osvobození od smogu velkoměst a pokřivených mezilidských vztahů. Dnes si i ortodoxní „kotlíkář“ uvědomuje, že lesy už nevypadají jako kdysi. Začíná se více zajímat o svět kolem sebe a začíná chápat, že spojení s těmi, kteří se o ekologii zajímají hlouběji může být užitečné pro přírodu, kterou má rád.“


                                               Ve spolupráci s Lucií Anderovou připravil Martin Perlík


http://www.brontosaurus.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=364&Itemid=139


12. srpen 2009 - Objednávání vstupenek online
Bylo zprovozněno objednávání vstupenek pomocí internetu
na adrese http://dort.starabreclav.net/.

7. srpen 2009 - Přidán program pro Brďo, ceník...

Aktualizace webu


Byl přidán program pro Brďo. Také byl aktualizován hlavní program, přidán ceník vstupného
a další drobné úpravy. Chystá se rozjetí "e-shopu" na objednání lístků.

8. duben 2009 - Přidán podrobný program

Byl přidán podrobnější program.


Další aktualizace snad budou následovat.

12. březen 2009 - Další aktualizace webu

Během týdne budou stránky průběžně aktualizovány.


Aktualizujeme program, představíme dortový tým a rozjedeme předběžné přihlášení na Dort.

01. únor 2009 - Historie Dortu (Martin Perlík)

Dort pro Brontosaura - historie

  V roce 1992 vznikl nápad udělat velké brontosauří setkání u příležitosti osmnáctých narozenin, kterých se v tom roce Brontosaurus dožil. Akce dostala název Dort pro Brontosaura. Jeden zářijový víkend žily celé Poděbrady pouze „blázněním“ více než tisíce Brontosaurů. „Po večeři jsme se všichni vypravili na nejdůležitější událost celého - slavnostní rozkrojení dortu. Tento významný akt provedli hlavní organizátoři za halasného potlesku nás všech ostatních. Pak už nás dav tlačil blíž a blíž k pódiu, až jsme i my drželi v ruce maličký kousek zeleného brontího dortu. Mňam! Byl dobrej a hlavně nás všech.“ (očitý svědek) Očití svědci dodnes na Poděbrady vzpomínají jako na báječné setkání.

  V září 1994 se u příležitosti 20 let konal druhý Dort pro Brontosaura, tentokrát v Mo­helnici. Hromadné hry, koncert Nezmarů, Lokálky, či Klíče, divadlo, společná práce, obrov­ský slaďoučký dort a řada dalších aktivit vytvořili, myslím, báječný víkend ze kterého jsme všichni odjížděli velmi spokojeni. „Lidičky, to vám byla paráda! Na spodním patře DORTU rostla tráva mohelnického kempu ozdobená stany a celtami, na druhém se velebily různé postavičky. Některé zrovna pracovaly, jiné sledovaly divadlo nebo poslouchaly koncert folkových skupin, většina však juchala, hrála a tancovala. A úplně nahoře trůnil mezi kopečky šlehačky oslavenec - BRONTOSAURUS. I těsto bylo plné laskomin. A každý si mohl pro sebe vyďobávat kousky, na které měl právě chuť.“(Lišejník)

  Jedno z mnoha přání k dvacetinám Hnutí Brontosaurus: Milý oslávenec. Dovol aby sme aj my mohli popriať k Tvojím narozeninám. Sám vieš, že roky plynů a už nie teenager, ale našťastie neplynů tak rýchlo, že by si bol pravý a veľký brontosaurus. Uchovaj si svoju tzv. „ schizofréniu“ - vážnosť, múdrosť, dospělosť v ideách, ktorým veríš a ktorými žiješ a detskú hravosť a spontánnosť v spósobe a forme svojho bytia. Mladí ľudia najprv potrebujú niekam patriť, neskôr chce každý čosi viac, ako je len prijímať od života hotové, chce čosi, čo je naozaj dôležité. A to nadcháza prave u Teba, v Tvojích cieloch a myšlienkach. No a keď už máme aspoň trochu jasno v tom. čo je dôležité a správne, je celkom prirodzené, že to s Tebou nachádzame. Verím, že sa dožiješ toho ozajstného „brontosaurieho“ veku. Aby sme mohli povedať - „BRONTOSAURUS TO PREŽIL !“ (Všetci zo Zeleného Jablka Košice - SR)

  V roce 1996 se na Lukově konal další poněkud nepovedený Dort. Vše bylo napraveno v září 1999 na velkolepé oslavě dvaceti pěti let na Boskovicích pod vedením Tondy Tomka a Páji Eclera. Dramaturgicky perfektně zvládnuté, program, kde si mohl vybrat úplně každý, přibližně 400 spokojených brontosaurů. Nikdo z nás nezapomene na chvíle dojetí při slavnostním nakrajování dvaceti pěti dortů i na znělky Rádia Dort s Mílovým úvodním hlasem: „vysíííllááááá Rrááddiióóóó Ddooort !!!“

  Dort jsme připravovali asi rok a půl. Nápad dělat něco takového jsem ale nosil v hlavě už od nepovedeného Dortu na Lukově v roce 1996. Bylo skvělé, že vznikla perfektní skupina lidí – opravdových osobností z jed­notlivých článků, kteří do toho šli společně. Nechal jsem se uvrtat do role hlavního šéfa, čehož jsem v průběhu lehce litoval a musím přiznat, že jsem se cíleně snažil přenechat řízení Pájovi ze Srostlouchu. Čím víc se Dort blížil, tím míň jsem se na něj těšil, tím více jsem slevoval ze svých původních představ. (Tonda Tomek)

  Mezitím uplynulo dalších pět let a přiblížily se brontosauří třicetiny. V Telči od 17. do 19. září proběhl první Brontosauří Dort ve třetím tisíciletí. Ten odpověděl na otázku z Dortu 1999, přežije Brontosaurus rok 2000? Výbuch dortu a příchod třiceti osobností Brontosaura, Každý z nich nesl jeden z dílů dortu, a z něj poskládali obrovského Brontosaura. Dort byl výborný a ani 350 přihlížejících Brontíků ho nedokázalo sníst!

  A teď se blíží Dort pro Brontosaura 2009, výročí 35 narozenin Hnutí Brontosaurus. První Dort o den delší než všechny ostatní. Jaký bude? Stejně dobrý jako ty předchozí? Nebo ještě lepší? Přijeďte i Vy do Modré u Velehradu a stanete se jeho součástí. (Kurzívou ohlasy z dobového tisku.)

                                                                                      Autor: Martin Perlík

http://www.brontosaurus.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=325&Itemid=56


31. leden 2009 - Blíží se 35. narozeniny hnutí Brontosaurus

veverky

Hnutí Brontosaurus
oslaví 35. narozeniny


  Milí členové a příznivci Hnutí Brontosaurus, zveme Vás na Dort pro Brontosaura - společnou oslavu brontosauřích narozenin, která se koná od 25. do 28. září 2009 v Archeoskanzenu Modrá u Velehradu. Letos uplyne již 35 let od chvíle, kdy z původně jednorázové Akce Brontosaurus se v roce 1974 (OSN tento rok vyhlásila Rokem Životního prostředí) stalo celostátní hnutí.

  Od svého spontánního vzniku prošly hnutím tisíce dětí a mladých lidí, kterým není lhostejný vliv člověka na životní prostředí. Pojďte se společně s námi podívat, jak Hnutí Brontosaurus žije v současné době, co všechno se naučilo a jaké životní plány má před sebou. Vezměte své přátele a známé a přijeďte se přesvědčit, že ačkoliv se letošní Dort koná v archeoskanzenu, do starého železa Brontosauři opravdu nepatří.

  Dort, to totiž není jen pouhá oslava narozenin, ale především velké setkání lidí, kteří se kolem Brontosaura pohybují, ať už jsou jeho členové, kamarádi, příznivci nebo nepravidelní účastníci jeho akcí. Dort je tu i pro ty, co už řady aktivních brontosaurstva opustili, ale i pro nadšence, kterým je blízká myšlenka dobrovolnické pomoci přírodě a kulturním památkám.

  Na Dortu se můžete těšit na setkání se známými tvářemi z Brontosauřích akcí, hry, koncerty, výstavy, tvořivé dílny, sportovní klání nebo čajovnu. Jako obvykle nebude chybět trocha dobrovolnické práce na opravě slovanského skanzenu. Jo, a abychom nezapomněli, samozřejmě taky dort!30. leden 2009 - Aktualizace webu

Založeny internetové stránky Dortu 2009


Pokud máte nápad či jakoukoliv přopomínku k fungování webu,
napište nám na dort@brontosaurus.cz.
Stránky budou průběžně aktualizovány.