Dort 2004 Ohlasy Trička, tašky... Fotogalerie Videogalerie Hnutí Brontosaurus
Program Minulé Dorty Ke stažení Sponzoři Nástěnka Organizátoři

Ohlasy a články týkající se Dortu

Pokud píšete o Dortu do "svého" časopisu prosím pošlete mi ten článek (zblebt(zavinac)zblebt.mine.nu) a já ho sem otisknu.

Zpráva z ČTK


TELČ (Jihlavsko) (ČTK) - Prací, hrami a obrovským dortem oslavilo o víkendu v Telči na Jihlavsku 30. výročí svého vzniku ekologické Hnutí Brontosaurus. Větší část oslav se konala v areálu zámku, kde se v roce 1975 uskutečnila jedna z prvních brontosauřích akcí. Tehdy mladí lidé pomáhali s opravou fasády zámku, nyní likvidovali černé skládky v okolních lesích a pomáhali svážet seno z chráněných luk.

První narozeninová slavnost se konala v pátek večer. Brontosauři si hrami a filmovou projekcí připomněli uplynulá léta. Do práce pro město se asi 200 mladých lidí pustilo v sobotu dopoledne. Později si v zámeckém parku mohli vybrat některou z dvou desítek tvůrčích dílen. Po koncertu skupiny Jarret a Tomáše Kočka začala na nádvoří zámku oslava Dort pro Brontosaura.

Tři metry dlouhý dort zdobený zeleným marcipánem se 30 svíčkami skládali postupně do podoby brontosaura představitelé hnutí a jejich hosté. V neděli dopoledne mladí nadšenci pro ochranu přírody hráli divadlo a na Štěpnickém rybníku závodili na nafukovacích člunech.

S myšlenkou na založení ekologického Hnutí Brontosaurus přišli v roce 1974 mladí lidé z Ústavu krajinné ekologie Československé akademie věd. K popularizaci přispěli redaktoři časopisu Mladý svět Josef Velek a Vladimír Jiránek. Hnutí se postupně rozrostlo na tisíce lidí. Jejich počet začal klesat počátkem 90. let až na současných asi 1000 členů.

Lucie Nováková za hnutí ČTK řekla, že se ale společných akcí zúčastňuje několikanásobný počet mladých lidí. Brontosaurus podle ní nyní nabízí i nové programy, ale zachovává hlavní myšlenku: vést mladé lidi k užitečné práci v přírodě, spojené s hrami a zábavou. V letošním roce Brontosaurus uspořádal 50 táborů.

Věra Stejskalová

Právo

20.09.2004 - Jana Pechová - str. 14

Telč slavila brontosauří narozeniny

Máme důvod slavit - pojďte se radovat s námi: právě taková atmosféra ovládla romantickou Telč o uplynulém víkendu. Hnutí Brontosaurus se tu totiž rozhodlo oslavit svoje 30. narozeniny a lákavému pozvání neodolaly asi tři stovky jeho členů z celé ČR i velká síla jeho příznivců. Sympatickou akci, tradičně ozdobenou prací pro přírodu, navštívil i ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Hnutí Brontosaurus vzniklo v polovině 70. let 20. století ze spontánní potřeby lidí, kteří cítili, že je nejvyšší čas ukázat společnosti, jak moc přírodě a životnímu prostředí dluží. Chuť obrátit trend proti bezohlednému chování dostalo během krátké chvíle obrovské množství lidí. Zůstalo - a dodnes zůstává - za nimi velké množství práce i osvěty. Novými členy organizace se už stačily stát děti prvních brontosaurů, jak Právu potvrdila koordinátorka hnutí Lucie Nováková. "I Brontosaury potkala po roce 89 nechuť k organizování se všeho druhu. Ale s účastí na akcích problém není - lidé se nechtějí upisovat, ale jezdí jako příznivci. Aktivit je pořád hodně, jen za letošní léto například po republice proběhlo asi 50 táborů pod brontosauří hlavičkou," řekla Lucie Nováková. Třídenní telčské setkání začalo v pátek vzpomínkovou slavností, v sobotu dopoledne se aktivně pracovalo na odstraňování černých skládek a úpravě chráněných luk. Ruku k dílu přiložil i ministr životního prostředí, který na památku oslavy zasadil strom. Odpoledne ožil zámecký park četnými dílnami pro širokou veřejnost. "S Hnutím Brontosaurus jsem se seznámil někdy v polovině osmdesátých let na vysoké škole, znal jsem se s lidmi, kteří se tomu aktivně věnovali. Sám jsem byl v Českém svazu ochránců přírody, ale jsou to vlastně sesterské organizace," zavzpomínal Libor Ambrozek. Jak poznamenal, fakt, že Brontosaurus přeži i otřesy po "sametu", kdy řada organizací vzala za své, svědčí o tom, že myšlenka hnutí je nosná a správná. Nadšení nad akcí netajil ani kastelán telčského zámku Bohumil Norek. Telč totiž stála při vzniku Hnutí, kdy na zámku správcoval jeho otec, a za 30 let tu Brontosauři odvedli obrovský kus práce. Jezdí sem totiž každý rok a bez nároku na odměnu pracují, kde je potřeba. "Fascinuje mě i jejich perfektní organizace - všechno funguje přesně podle domluvy. A jejich idea mi je velmi blízká. Když jsou děti k něčemu takovému vedeny, je to dobře," pochválil oslavence kastelán. Dílny v zámeckém parku byly velkým lákadlem pro děti i dospělé. Foto PRÁVO Jana Pechová

Z Mladé fronty DNES

20.09.2004 - (ČTK) - str. 02

Brontosaurus slavil své narozeniny na Vysočině

Napříč krajem DNES Telč Prací, hrami a obrovským dortem oslavilo o víkendu v Telči na Jihlavsku 30. výročí svého vzniku ekologické hnutí Brontosaurus. Větší část oslav se konala v areálu zámku, kde se v roce 1975 uskutečnila jedna z prvních brontosauřích akcí. Tehdy mladí lidé pomáhali s opravou fasády zámku, nyní likvidovali černé skládky v okolních lesích a pomáhali svážet seno z chráněných luk. S myšlenkou založení ekologického hnutí Brontosaurus přišli v roce 1974 mladí lidé z Ústavu krajinné ekologie Československé akademie věd. Hnutí se postupně rozrostlo na tisíce lidí.